EMBER JUDIT

ember_judit_portreÌ-

Ember Judit 80

„Keveset tudunk világunkról; szívós erőfeszítésekre van szükség, hogy megértsük: olyanfajta küzdelmes és kemény munkára, amilyennel Ember Judit filmjei készülnek.” (Józsa Péter)

Vetítés és kerekasztal-beszélgetés a rendező születésének 80. évfordulója alkalmából

2015. május 20., szerda

ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet

VIII. ker. Múzeum krt. 6–8. Főépület, 34-es előadó

10 óra: Pócspetri (1983, 190’)

1948-ban az iskolák államosításakor Pócspetriben tisztázatlan körülmények között meghalt egy rendőr. A rendőrgyilkosnak bélyegzett falu lakosai ellen a későbbi koncepciós pereket előrevetítő eljárást folytatott le a hatóság. A film az akkori eseményeket idézi fel a még élő tanúk megszólaltatásával.

„A leleplezés és igazságtétel gyönyörűségei helyett képeiből mély szomorúság árad, annak biztos tudata, hogy a jóvátehetetlen nem tehető jóvá, a károk alig felmérhetők és teljes mértékben helyrehozhatatlanok.” (Eörsi István)

14 óra: Újmagyar siralom (1989, 178’)

A film Nagy Imre és mártírtársai földi maradványainak keresését és exhumálásuk történetét idézi fel.

„A tárgyilagosan bemutatott esemény valami titokzatos módon példázattá válik. Hiszen az elrejtett sírok mindenütt ott vannak, csak el kell kezdeni ásni valahol, és megtaláljuk őket.” (Rolf Richter)

17 óra: Kerekasztal-beszélgetés

Résztvevők:

Győri Zsolt, Debreceni Egyetem Brit Kultúra Tanszék

Kovács András Bálint, ELTE Filmtudomány Tanszék

Takács Ádám, ELTE Atelier Európai Társadalomtudományi és Historiográfiai Tanszék

Varga Balázs, ELTE Filmtudomány Tanszék

Felkért hozzászólók:

Lugossy István filmrendező, operatőr

Mátis Lilla filmrendező

Mertz Lóránd operatőr

Dr. Stark András pszichiáter, pszichoterapeuta