BA Szabad bölcsészet Filmelmélet és filmtörténet szakirány – Javasolt szakdolgozati témakörök

Gelencsér Gábor
  1. Filmelmélet
    • fikció és dokumentarizmus viszonyának elméleti reflexiója a korszak szakirodalmában, rendezői jegyzeteiben és műveiben a Budapesti Iskolától a Balázs Béla Stúdió experimentális dokumentumfilmjeiig
    • a parabolikus forma poétikai alakzatai
    • a műfajiság kérdésének alakulása elméleti szempontból (a műfajiság keretfeltételeinek vizsgálata)
  2. Filmtörténet
    • a műfajiság kérdésének alakulása történeti szempontból (folyamatelemzés, korszakok összevetése, műfaji keresztmetszetek)
    • társművészeti párhuzamok: irodalom és film a hetvenes években, képzőművészet és film a nyolcvanas években
    • a hetvenes-nyolcvanas évek underground, a nyolcvanas-kilencvenes évek non professional művészete; e csoportok hatása a filmtörténeti folyamatokra
  3. Filmelemzés
    • egy-egy lezárult, ugyanakkor kevéssé ismert, illetve feldolgozott életmű elemző bemutatása (pl. Novák Márk, Szörény Rezső, Szász Péter, Fehér György, Kardos Ferenc)
    • motívumelemzés (pl. lakás), konfliktustípusok elemzése (pl. generációs)
    • stíluselemzés (pl. a realista stílus átalakulása a hatvanas-hetvenes években, az időfelbontásos elbeszélésmód stílusalakzatai Fábrinál, Gaálnál, Makknál, Huszáriknál)

Kovács András Bálint
  1. Film noir tematika a francia új hullámban
  2. Bresson hatása a modern filmre
  3. Rosselini helye a neorealizmusban
  4. Godard politikai filmjei
  5. Az 1968-as társadalmi mozgalmak hatása a filmművészetre
  6. A modern olasz film hatása a magyar filmművészetre a hatvanas években
  7. Antonioni és Jancsó stílusának összehasonlítása
  8. A német új film társadalmi tematikája
  9. Modern irányzatok a szovjet filmművészetben
  10. A nemzeti tematika a modern lengyel filmben a hatvanas években
  11. A cinema verité hatása a modern filmre

Margitházi Beja
  1. Film és trauma
  • Traumaelmélet és filmelmélet
  • Egyéni / kollektív trauma és reprezentáció
  • Traumatörténetek a játékfilmben
  • Magyar, illetve nemzetközi dokumentumfilm és trauma
  • Kísérleti módszerek a traumaábrázolásban
  1. Filmstílus
  • Plántípusok, formanyelvi megoldások kialakulása, változása (pl. dolly zoom, beállítás-ellenbeállítás, flashback, stb.)
  • Rendezői stílusok elemzése és értelmezése (pl. Dreyer, Bresson, Cassavetes, Wong Kar-wai, stb.)
  • Az arcnagyközeli plán filmelméleti vonatkozásai és filmtörténeti alakváltozatai (pl. a klasszikus hollywoodi stílusban, egyes rendezői életművekben, adott filmtörténeti korszakban, stílusirányzat esetében)
  1. Film és vizuális kommunikáció
  • Film és reklám: a filmplakát (pl. motívumok és kompozíciós trendek; szöveg, kép és film viszonya)
  • Filmes intertextuálitás-típusok (pl. adott film intertextuális utalásainak felgöngyölítése, értelmezése)
  • Filmszínészi játékstílus (pl. szerep, típus, karakter és előadásmód összefüggései adott színészek játékában)
  1. Korai filmtörténet és -elmélet
  • A korai film témái, stílusa és alkotói (pl. Lumiére testvérek, Mélies, Williamson, Porter, Smith, stb.)
  • A primitív reprezentációs mód (PRM) kialakulása és megszűnése (pl. színészi játék, kameramunka, vágások, térkezelés, stb.)
  • A mozgóképről való gondolkodás kezdetei (pl. Münsterberg, Balázs, Epstein, stb. elméletei a korabeli filmek kontextusában)
  • A Janovics-féle erdélyi némafilm a fennmaradt fényképes és mozgóképes dokumentmok alapján

Pápai Zsolt
  1. Magyar film
    • Műfajok és műfajhonosítási kísérletek a harmincas-negyvenes évek magyar filmjében (pl.: Tóth Endre, Hamza D. Ákos)
    • Trendek a kortárs magyar nagyjátékfilmben
    • Trendek a kortárs magyar kisjátékfilmben
  2. Hollywood
    • Szerzők a Hollywoodi Reneszánszban (pl.: Malick, Peckinpah, Coppola, Altman, Allen)
    • Generációk a Hollywoodi Reneszánszban
    • A tévérendezők stiláris újításai a hatvanas-hetvenes évek hollywoodi filmjében
    • A hetvenes évek amerikai BBS-e és az elidegenedés anatómiája (A BBS mint műhely)
    • Ellenkulturális jelenségek a hatvanas-hetvenes évek független és hollywoodi filmjében
    • Objektív realizmus a Hollywoodi Reneszánszban
    • Szubjektív realizmus a Hollywoodi Reneszánszban
    • Műfaji kommentárok a Hollywoodi Reneszánszban
    • A hatvanas-hetvenes évek technikai forradalma az amerikai filmben
  3. Montázs
    • A hosszú beállítások szerepe Hou Hsziao-hsziennél
    • Egy Hollywoodi Reneszánszbeli vagy új-hollywoodi film montázsalapú elemzése (pl.: Trip; Bonnie és Clyde; Vad banda; stb.)

Strausz László
  1. Mozgókép és történelem
  2. Mozgókép és kulturális emlékezet
  3. Kortárs filmelméletek
  4. Kortárs magyar film
  5. Román film

Vajdovich Györgyi

1. Magyar film a kezdetektől az ötvenes évekig

• Jellegzetes komikus karakterek a 30-as évek magyar vígjátékaiban
  • A dalbetétek szerepe a 30-as évek magyar vígjátékaiban
  • A magyar vidék ábrázolása a népi filmben (3-4 film elemzése alapján)
  • A francia lírai realizmus magyar közegre való adaptálása a Külvárosi őrszoba c. filmben
  • Szerzői filmes elemek Fejős Pál műveiben

2. Adaptáció és intermedialitás

• Speciális adaptációs kérdéseket felvető irodalmi művek és filmadaptációk elemzése (pl. önreflexió, stíluselemek, groteszk stb. adaptálása)
  • Más médiumok filmre adaptálásának esetei (pl. színházi mű, képregény, számítógépes játék stb.)
  • Kultúraközi adaptációs esetek elemzése

3. Bollywoodi film

• A bollywoodi filmipar változása a 2000-es években
  • Az indiai társadalmi változások megjelenése a kortárs bollywoodi filmben (pl. nők helyzete, hátrányos helyzetű csoportok ábrázolása, gyerekhősök stb.)
  • Műfaji kérdések a bollywoodi filmben

Varga Balázs

1. Magyar filmtörténet az ötvenes-hatvanas években

• a magyar kalandfilm klasszikus formája (Rákóczi hadnagya, Kard és kocka, A Tenkes kapitánya)