Filmklubok és fesztiválok

A sikoly ars poétikája

A Beszéljünk a filmekről – Filmévkönyv sorozat következő vetítését 2012. november 29-én, csütörtökön 18 órakor tartják az Örökmozgóban.

Vendégek Ladik Katalin költő, Szilágyi Kornél és Hajdú Eszter rendezők lesznek.

Műsoron:

Hangvarázsló – Portréfilm Király Ernő népzenekutató-zeneszerzőről
r, o, szerk: Siflis Zoltán

Hontalan esszé – Végel László
r: Hajdú Eszter, o: Szőnyi István, v: Roszik Gergely, z: MS3, sz: Végel László, Fárbás Anikó

A sikoly ars poétikája – Ladik Katalin portré
r: Szilágyi Kornél, o: Cs. Nagy Sándor, Szilágyi Kornél, p: Durst György
Mediawave 2000, 2012, video, szí+ff, 55 perc
Ladik Katalin (1942) költő, performer, színész, képzőművész 1961-1963 között az újvidéki Közgazdasági Főiskolán, 1964-1966 között pedig a Színművészeti Akadémia drámai stúdiójában tanult. 1961-63 között banktisztviselőként dolgozott. Tizenéves korától ír verseket.1962-ben kezdett publikálni a Híd és a Symposion folyóiratokban, s az évtized végén vált szélesebb körben ismertté elsősorban szürrealista, erotikus hangvételű versei révén. 1963-tól 1977-ig az Újvidéki Rádió munkatársa, 1977-1992 között az Újvidéki Színház színésze volt, emellett televíziós és filmes produkciókban is dolgozott. 1992-ben Magyarországra költözött. 1993-1999 között az Élet és Irodalom, majd a Cigányfúró versrovata vezetője, 1993 és 1998 között pedig a HangÁr tanára volt. Költészetében a nyelv valamennyi kiterjedését alkalmazza, ötvözi egymással: kísérleti hang-, vizuális és zenei alkotásokat készít, melyeket performansz és happening keretében elő is ad. A kísérletezés jegyében születtek képzőművészeti alkotásai is. Mind alkotóként, mind előadóként a nemzetközi élvonal egyéni mondanivalójú művésze. Művei a világ számos gyűjteményében megtalálhatók, több rangos – egyebek mellett Kassák – (1991), József Attila-, Szerb Nemzeti (2009) – díjjal tüntették ki. Tagja a Magyar Írószövetségnek, a Szépírók Társaságának, a Magyar Alkotók Országos Egyesületének, és a magyar Pen Klubnak is. 70. születésnapja alkalmából 2012-ben a Magyar Köztársaság Babérkoszorúja díjjal ismerték el munkásságát.