Filmklubok és fesztiválok

beharangozo

A HALHATATLAN OROSZ AVANTGÁRD

(Filmsorozat)

CÍM: 1085, BUDAPEST, ÜLLŐI ÚT 2-4. (BEJÁRAT A BAROSS UTCA 1. SZÁM FELŐL IS. A VOLT VÖRÖSMARTY MOZI)

ÁPRILIS 25. HÉTFŐ

18:00 Eisenstein Mexikóban (Eisenstein in Guanajuato, holland-mexikói-finn-belga-francia filmfantázia, rendező: Peter Greenaway, magyar felirat)

20:00: Patyomkin páncélos (Bronyenoszec Potyomkin, R: Szergej Eisenstein, 1925, digitálisan restaurált, magyar hangalámondás)

Az eredeti rendezői szándékhoz legközelebb álló változat első hazai bemutatója, színezéssel, eredeti zenével és mottóval!

kísérőfilm: A tolvaj (rajzfilm, R: Alekszandr Ivanov, Pantyelejmon Szazonov 1934. magyar hangalámondás)

Kísérleti animáció, szintetikus zenével („papírhanggal”), Balázs Béla forgatókönyvéből.

ÁPRILIS 26. KEDD

18:00 Sztrájk (Sztacska, R: Szergej Eisenstein, 1924, digitálisan felújított változat, magyar hangalámondás)

Eisenstein legpajkosabban lázadó, festői filmvíziója, amelyet először az 1926-os párizsi képzőművészeti vásáron díjaztak.

kísérőfilm: Glumov naplója (Dnyevnyik Glumova, R: Szergej Eisenstein, 1923, digitálisan felújított változat)

Eisenstein első, rövid filmmókája! Az elején személyesen is megjelenik!

20:00: Patyomkin páncélos (R: Szergej Eisenstein, Bronyenoszec Potyomkin, 1925, digitálisan restaurált, magyar hangalámondás)

ÁPRILIS 27. SZERDA

21:00 Mr. West kalandjai a bolsevikok országában (Nyeobiknovennije prikljucsenyija misztyera Veszta v sztranye bolsevikov, 1924, R: Lev Kulesov, digitálisan felújított változat, magyar hangalámondás)

Forradalmi burleszk, gúnyrajz Szovjet-Oroszországról.

ÁPRILIS 28. CSÜTÖRTÖK

18:00 A törvény nevében (Po zakonu, 1926, R: Lev Kulesov, digitálisan felújított változat, magyar hangalámondás)

Nagyhatású lelkiismereti kamaradráma Jack London „A váratlan”  című novellájából, a Kulesov-osztály világhírű rendező-növendékeivel, Vszevolod Pudovkinnal és Borisz Barnettel a főszerepekben.

kísérőfilm: Az újságírónő (Vasa znakomaja. Zsurnalisztka, 1927, R: Lev Kulesov, digitálisan felújított változat, magyar hangalámondás)

Töredékben fennmaradt szerelmi dráma letisztult, modern Rodcsenko-fényjáték-dizájnnal.

20:00 Aelita (Aelita, 1924, R: Jakov Protazanov, digitálisan felújított változat, magyar hangalámondás)

Alekszej Tolsztoj sci-fijéből. A marsi proletárforradalom az egyetemes filmtörténet legszebb konstruktivista látványvilágában zajlik, Alekszandra Ekszter jelmezeiben és Iszaak Rabinovics futurista díszletei között. A Mars-királynő szerepében Julija Szolnceva, az egyik szovjet szexbomba, később Dovzsenko felesége látható.

kísérőfilm: Bolygóközi forradalom (Mezsplanyetnaja revoljucija, animáció, 1924, R: Nyikolaj Hodatajev, magyar hangalámondás)

Eredetileg az Aelitához szánt animációs betét, amely azonban a rendezőnek nem kellett, így önálló papírkivágásos trükkfilmként forgalmazták.

ÁPRILIS 29. PÉNTEK

18:00 A köpönyeg (Sinyel, 1926, R: Grigorij Kozincev, Leonyid Trauberg, digitálisan felújított változat, magyar hangalámondás)

A leningrádi vagány avantgardista művészbanda, a FEKSZ-esek groteszk filmszatírája Gogol remekéből, Jenei Jenő expresszionista díszleteivel.

kísérőfilm: A köpönyeg (Sinyel, animáció, 1981, R: Jurij Norstein)

Az Amerikai Akadémiai-díjas rendezőzseni befejezetlen, fantasztikus grafikai és papírkivágásos látomása Gogol ihletésére. Teljes élményt nyújtó torzó.

20:00 Föld (Zemlja, 1930, R: Olekszandr Dovzsenko, digitálisan felújított változat, magyar hangalámondás)

A filmtörténet egyik csúcsteljesítménye. Mélyen tragikus vízió a kolhozosítás drámájáról, a markáns avantgárd filmes kifejezőeszközöket neoprimitív stílusba rejtve. Mivel azonnal világhírűvé tette ukrán rendezőjét, hivatalosan betiltani nem lehetett, csak elzárni 28 évre a nézők szeme elől.

kísérőfilm: Bazár (Bazar, animáció, 1930, R: Mihail Cehanovszkij)

Szenzációs papírkivágásos animációs operafilm Puskin meséjére („Mese a pópáról és Baldáról, a szolgájáról”), az orosz folklór motívumai és Dmitrij Sosztakovics remek zenéjére.

Soha be nem fejezett töredék.

ÁPRILIS 30. SZOMBAT

18:00 Zvenyigora (Zvenyigora, 1927, R: Olekszandr Dovzsenko, digitálisan felújított változat, magyar hangalámondás)

Abszolút egyéni, sajátosan népies-expresszionista stílusú ballada az ukrán nép történetéről, versben írt inzertekkel.

kísérőfilm: A szerelem gyümölcse (Jagodka ljubvi, 1926, R: Olekszandr Dovzsenko, digitálisan felújított változat, magyar hangalámondás)

A rendező első filmgyakorlata, melankolikus burleszk.

20:00 Ember a felvevőgéppel (Cselovek sz kinoapparatom, 1929, dokumentum-játékfilm, R: Dziga Vertov, 35 mm-s filmszalagról)

Szabad képasszociációk és képi játékok. Az „abszolút film, forgatókönyv és színészek nélkül.” Kérdés: ki az ember a felvevőgéppel: akit látunk, vagy aki láttat?

kísérőfilm: Szovjet játékok (Szovetszkije igruski, rajzfilm, 1924, R: Dziga Vertov)

Vonalrajzos „agitka”, meghökkentő poénnal.