Filmszakos hírek

Búcsú Hubai Gergelytől

hubai
Írta: vterez

Megdöbbenéssel értesültünk egykori oktatónk és kollégánk Hubai Gergely filmtörténész, filmzenetörténész haláláról. Gergely amerikanisztika és történelem szakon szerzett tanári diplomát és többek között angoltanárként is dolgozott. Tanszékünkön évekig filmzeneelméletet és filmzenetörténetet oktatott, a filmzenék terén rendkívüli ismeretanyaggal, egyedülálló mélységű tájékozottsággal rendelkezett. Bátran állíthatjuk, hogy ennek a szakterületnek nem csak magyar viszonylatban volt jelentős értője és kutatója.

Nemzetközi elismertségéhez angol nyelven megjelent könyve is hozzájárult, a 2012-es Torn Music: Rejected Film Scores, a Selected History. Magyar nyelven nem sokkal ezelőtt jelent meg Zene: Miklós Rózsa – A Ben-Hur zeneszerzőjének teljes filmzenei munkássága (2022) című kötete. Kiemelt szakterülete volt ezen túl a James Bond filmek zenéjének kutatása és bemutatása, amit nem csak az egyetemi katedráról művelt. Rendszeresen tartott előadásokat az egyetemen kívül is, és közreműködött filmzenei rendezvények megvalósításában.

Korai halála a magyar filmtudomány és filmkritika fájó vesztesége. Emlékét megőrizzük.