Filmklubok és fesztiválok

JAPÁN FILMKLUB: NUKLEÁRIS NEMZET

Nuclear-Nation

A DocuArt Japánnal foglalkozó filmklubjának ( Japan Surprise Me! ) következő alkalma 2013. február 14-én lesz. Atsushi Funahashi Nukleáris nemzet című doklumentumfilmje lesz látható. A vetítés 18 órakor kezdődik, a DocuArt Filmművészeti Központban (Budapest, IX. Ráday u. 18. – Erkel u. 15.).

Meghívott előadó és beszélgetőpartner: Hullán Szabolcs, az Országos Atomenergia Hivatal munkatársa.

Jegyárak: Felnőtt 600 Ft, Diák/Nyugdíjas: 450 Ft.

A filmet angol és magyar felirattal vetítik.
Atsushi Funahashi:  Nukleáris nemzet (Nuclear Nation), 2012, 145 perc
A számos nemzetközi filmfesztiválon díjat nyert dokumentumfilm Futaba számkivetett lakóiról szól, akik a Fukushima Daiichi nukleáris erőmű régiójában laktak. Az 1960-as évek óta Futaba lakóit számos adókedvezménnyel és támogatással igyekezett kompenzálni a kormány, amiért oda építették a nukleáris erőművet. A lakók azonban most elvesztették otthonukat. Az ő szenvedésükön keresztül a film a kapitalizmus és a nukleáris energia valódi árát próbálja kideríteni. Egy nappal a 9.0-ás erősségű földrengés után, 2011. március 11-én a helyiek az 1. számú reaktorból hallották a hidrogénrobbanást, és beborította őket a nukleáris kicsapódás. A kormány erre elzárta az egész várost, 1400 lakóját pedig egy 250 km-el arrébb lévő iskolába költöztette. Az egész közösséget, a városvezetéssel együtt egy négyemeletes épületbe helyezték, a lakók így menekültekké váltak.